THEATRE & TELEVISION

Awards & Nominations

  • 2012   Deadly Award Nomination, The Arts - Female Actor of the Year, Bloodland
  • 2011   Helpmann Award Nomination, Best Female Actor in a Play, Waltzing the Wilarra
  • 2011   Helpmann Award Nomination, Best Cabaret Performer, Magpie Blues
  • 2010   Helpmann Award nomination for Best Female Actor in a Musical for her role as Dorothy in Windmill's Wizard of Oz
  • 2009   Helpmann Award nomination for Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical for her role in
  •    Jerry Springer the Opera
  • 2007   Helpmann Award for Best Female Actor in a Play for Company B’s production of Capricornia
  • 2006   Sydney Theatre Critics Awards nomination for Best Supporting Actor for Company B’s production of Capricornia
  • 2004   Awarded the inaugural Bob Maza Fellowship by the Australian Film Commission
  • Helpmann Award nomination: Best Female Actor in a Musical for her role as Polly in The National's The Threepenny Opera
  • 2002   Tudawali Film and Television Awards. Inaugural recipient of the Bob Maza Memorial Award
  • 1998   Deadly Vibe Awards nomination: Best New Talent
  • Best Performance in a Musical nomination: GLUGGS Awards for her role as Pear Doyle in Sydney Theatre Company's
  •    The Sunshine Club
  • Green Room Award nomination: Best Supporting Female Role - Natural Life; Playbox Theatre Company

Film

  • 2008   Australia (Bazmark)
  • 2006   $9.99
  • Jindabyne (Roadshow)
  • 2002   Arcadia (AFTRS)
  • 1997   My Bed Your Bed (Chilli Films) *Winner of 1998 Dendy Award

Stage

  • 2011   Magpie Blues (Sydney Opera House)
  • Hidden Republic - Ten Days on the Island (Black Arm Band)
  • Magpie Blues (Perth International Arts Festival)
  • Magpie Blues (The Street Theatre)
  • 2010   Waltzing the Willara (Yirra Yaakin Theatre Company)
  • 2009   Wizard of Oz (Sydney Theatre Company)
  • One Night the Moon (Malthouse Theatre Company)
  • Wizard of Oz (Adelaide Festival Centre)
  • Jerry Springer the Opera (Sydney Opera House)
  • 2008   An Oak Tree (Belvoir)
  • Romeo and Juliet (Sydney Theatre Co.)
  • 2007   Snugglepot and Cuddlepie (Company B, Belvoir/Windmill Theatre Co.)
  • 2006   Afternoon of the Elves (Windmill Theatre Co.)
  • The Seven Stages of Grieving (Sydney Theatre Co.)
  • Capricornia (Company B, Belvoir)
  • 2005   Nailed (Griffin Theatre Company)
  • The Sapphires (Company B, Belvoir)
  • 2004   The Sapphires (Melbourne Theatre Company)
  • The Threepenny Opera (Bogotá Festival, Columbia)
  • Riverland (Windmill Theatre Co.)
  • 2003   The Threepenny Opera (Company B, Belvoir)
  • 2002   The Anatomy Lesson Of Dr Ryush (Vitalstatistix)
  • My Girragundji (Bell Shakespeare Co.)
  • The Dreamers (Company B, Belvoir)
  • 2001   My Girragundji (Bell Shakespeare Co.)
  • The Small Poppies (Company B, Belvoir)
  • 2000   Binnie's Backyard (Kooemba Jdarra)
  • Visiting the Relatives (Darwin Theatre Co.)
  • Darlinghurst Nights (Tilbury Productions)
  • The Butchers Wife (Main Street Theatre)
  • The Sunshine Club (Sydney Theatre Co.)
  • 1999   The Sunshine Club (Queensland Theatre Co.)
  • 1998   Corrugation Road (Black Swan Theatre Co.)
  • Natural Life (Adelaide Festival/Playbox Theatre Co.)
  • 1997   Nathanial Storm (NIDA)
  • The Governors Family (Company B, Belvoir)

Television

  • 2004   Blacktrax (SBS)
  • 2002   Message Stick (ABC TV (IPU))
  • Four Corners (ABC TV)
  • Blue Heelers (Channel 7)
  • 1997   Songlines (ABC TV (IPU))

Corporate Video

  • 1994   Go for it (Balanda Productions)
  • Cry of the spirit (Balanda Productions)